zachmurzenie duże
21°
18°
piątek
Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Włodowice po 152 latach odzyskały prawa miejskie – relacja starostwa
03 lutego 2023 r. | 12:37
3

Po 152 latach Włodowice odzyskały prawa miejskie utracone w 1870 r. za wsparcie powstania styczniowego. Z tej okazji odbyła się wczoraj uroczysta sesja.

Starosta Zawierciański Gabriel Dors wspólnie z Przewodniczącą Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbarą Laskowską złożyli w imieniu Samorządu Powiatu Zawierciańskiego najlepsze życzenia dla Burmistrza, Rady Miejskiej oraz Mieszkańców Miasto i Gmina Włodowice.

Na pamiątkę tego szczególnego dnia przekazali także upominki - obraz przedstawiający zabytkowy Kościół we Włodowicach, autorstwa artystki ze Szczekocin Pani Zofii Fabjańskiej oraz pamiątkowy grawerton z dedykacją.

W uroczystej sesji uczestniczyli także reprezentujący Powiat Zawierciański: Wicestarosta Paweł Sokół, Barbara Kozioł – Członek Zarządu Powiatu oraz radni powiatu i dyrektorzy jednostek organizacyjnych.

 

Wśród znamienitych gości obecny był ks. bp Andrzej Przybylski, parlamentarzyści: Ewa Malik, Danuta Nowicka, Waldemar Andzel, Robert Warwas i Barbara Dolniak. 

Europoseł Jadwigę Wiśniewską reprezentował asystent Marcin Woś, który odczytał list gratulacyjny. 

Szczególne podziękowania za wsparcie działań gminy w staraniach o odzyskanie praw miejskich Burmistrz Adam Szmukier skierował do Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka.

Życzenia złożyli także: reprezentujący Marszałka Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś - Sekretarz Województwa oraz Maria Materla - radna Sejmiku, prezydent, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu zawierciańskiego oraz samorządowcy z gmin sąsiednich.

To była przepiękna uroczystość, prawdziwa prezentacja patriotyzmu i szacunku dla lokalnej historii.

Podczas sesji prelekcję na temat historii Miasta Włodowice wygłosił Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Włodowice Jarosław Maciej Grabia, który jest potomkiem rodu Poleskich, ostatnich właścicieli Pałacu we Włodowicach.

Świetną lekcję historii zaprezentowała, utalentowana także wokalnie, młodzież szkolna.

Wyjątkowy charakter sesji nadała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która na rozpoczęcie posiedzenia odegrała hymn państwowy, a w części artystycznej zaprezentowała krótki repertuar rozrywkowy.

Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej we Włodowicach radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023 "Rokiem odzyskania przez Włodowice praw miejskich".

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Samorządowi Gminy Włodowice oraz Mieszkańcom odzyskania przez Włodowice praw miejskich. Życzymy powodzenia w realizacji wszystkich planów! /Starostwo Powiatowe w Zawierciu/
3 odpowiedzi na “Włodowice po 152 latach odzyskały prawa miejskie – relacja starostwa”

 1. Max pisze:

  Na jakim etapie są starania o przyznanie praw miejskich Rudnikom? Jesteśmy więksi od Włodowic i prawa te należą się nam tak samo, jeśli nie bardziej.

  9
  1
 2. Krzychon pisze:

  Rudniki już dawno powinny być dzielnicą Zawiercia a tak to będą utrzymywać tą nędzną gminę i pożal się miasto z pisiej łaski.

  12
 3. Max pisze:

  Też tak uważam, ale w Rudnikach wybieramy takich radnych jakich wybieramy i kisimy się w gminie, z którą nie mamy nic wspólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *