zachmurzenie małe
22°
20°
środa
WKU w Tychach
W lutym rusza kwalifikacja wojskowa
24 stycznia 2019 r. | 11:51
15

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Obejmie ona około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2000 roku.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Kwalifikacja wojskowa obejmie m.in.:
- mężczyzn urodzonych w 2000 roku,
- mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po 26 kwietnia 2019 r. (po zakończeniu kwalifikacji wojskowej), i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
kobiety urodzone w latach 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych województwach i powiatach, podane zostaną do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
- kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),
- aktualną fotografię o wymiarach 35 x 40 mm bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby, stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny, powinny zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),
- książeczkę wojskową.

Sprawdzajcie skrzynki pocztowe. Zaproszenia na komisje już wkrótce zostanie do Was przesłane pocztą.
15 odpowiedzi na “W lutym rusza kwalifikacja wojskowa”

 1. Sierżant pisze:

  Nasz wójt Szmukier powinien pójść do wojska to nie byłby taki ciapowaty. Ale nasz Szmukier zamiast pójść do wojska za młodych lat to poszedł służyć w ZOMO i pałować ludzi tylko potrafił

  15
  7
 2. Xxx pisze:

  Było palowanie i przynajmniej porządek był.gdyby palowanie było dalej pierwszy byś był w kolejce

  12
  13
 3. Sierżant pisze:

  Ty mnie straszysz czy mi grozisz

  2
  1
 4. Xxx pisze:

  Ani nie strasze ani nie grozę odpowiadam tylko na ni z dupy komentarz ale widzę że jesteś typowym pisiorem skoro zaraz bedzies sądem straszył.Straszyc to se możesz babcię prądem.Pozdrawiam

  7
  12
 5. BLAZA pisze:

  Nigdy o ZOMOWCU i MILICJANCIE nie będę mówił pozytywnie a już do niego nie będę się zwracał przez pan a to dlatego że Szmukier to stuknięty gość z zaczątkami debila numer jeden w tej gminie. Szmukiera trzeba leczyć bo gość ma rozdwojenie jaźni.

  13
  3
  • Ania pisze:

   A za hejtowanie możesz skończyć w pierdlu lamusie. W internecie nic nie ginie i znajdą cię po IP. A obrażać to możesz swoją matkę ciulu.

   6
   10
   • BLAZA pisze:

    Nie strasz mnie Janikiem że masz go w Wojewódzkiej. Zastanów się farbowana idiotko co ty wypisujesz. Ochłoń bo cię nerwy spalą i nie odpoczniesz na starośc w Pensjonacie w Wiśle. Zajmij się mirem domowym a nie polityką Janikowo. Do tego swojego oszołomo sie tak zwracaj ci… a on jest po drugie pipa.

    8
    9
   • BLAZA pisze:

    Aniu skąd w tobie tyle mowy nienawiści ? Widzę że ty przypiłaś w tym komentarzu do tragicznej sytuacji, która miała miejsce w Rudnikach i tragicznej śmierci matki. Aniu ciebie za twoją mowę nienawiści to Janik powinien od razu wsadzić do pierdla że takie głupoty co wypisujesz.

    9
    2
    • Ania pisze:

     Ha,ha,ha !!!! Naucz się czytać ze zrozumieniem a nie strasz mnie debilu!!!! Co zostało ci to jeszcze z milicji,z której cię wyj….li??????? Pozdrawiam i więcej nie wchodzę na ten durny portal!!!!!!!

     4
     7
 6. ABC pisze:

  Coś mi się zdaje, że Blaza to wcześniejszy prawdopodobnie Dariusz…. Ten sam hejterski styl wypowiedzi. I tyle zajadlosci!

  6
  7
 7. Prawdopodobnie Dariusz Szlęk* pisze:

  Szanowna/szanowny „ABC” nie wiem co ci się zdaje a co jest tylko twoją wyobražnią. Pragnę zauważyć że wszędzie widzisz Dariusza o to chyba już jest twoje opętanie. Jeśli coś chcesz i masz do mnie to pisz na e-mail: darek@zarki.pl
  lub telefon +48 603-588-064
  A w ogóle to czemu piszesz z takich dziwnych nicków?
  Czy wstydzisz się lub też boisz się pisać spod własnego nicka i tym kim jesteś?
  Zapraszam cię do dyskusji na FB Gmina Włodowice.
  Twoje spostrzeżenia będą godne uwagi i chwili poświęcenia aby się z nimi zapoznać. Nie wpadnij w depresję widząc Dariusza.

  5
  4
  • ABC pisze:

   Hahaha!!!!!A niby skąd wiesz ,że piszę z różnych nicków??? Piszę zawsze z tego samego. Nie fascynuj się swoją osobą, nie jesteś tak ważny, żeby kogoś wkurzyć albo, jak piszesz,żeby popaść w depresję!!!!!!!!!!!!!!Hahahaha.

   4
   3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *