zachmurzenie duże
23°
20°
niedziela
W końcu gmina przymiera się do OZE dla mieszkańców!
31 marca 2023 r. | 11:40
1

Gmina Włodowice planuje realizację projektu związanego z montażem instalacji Odnawialnych Źródeł Energii na budynkach mieszkalnych. Planowane systemy to w różnej konfiguracji: pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, solarne, magazyny energii elektrycznej i cieplnej – wybór będzie należał do uczestnika projektu. W chwili obecnej opublikowano ankietę badającą zapotrzebowanie na różne typy instalacji. Pragniemy przypomnieć, iż każda z powyższych instalacji ma wady i zalety, a niektóre nie będą efektywnie działać w pewnych konfiguracjach. Planuje się możliwość budowy drugiej instalacji fotowoltaicznej na budynkach już w nie wyposażonych, pod warunkiem zbilansowania produkcji z potrzebami budynku.

W przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania należy pamiętać, iż pompy gruntowe charakteryzują się wyższą sprawnością lecz wymagają odwiertów lub znacznej powierzchni gruntu do umieszczenia kolektora, a grunt nie może być skałą ani piaskiem. Pompy ciepła najlepiej funkcjonują przy jak najmniejszej różnicy temperatur pomiędzy „dolnym źródłem” (grunt, woda, powietrze z zewnątrz), a górnym źródłem (czynnik grzewczy w budynku) stąd nie należy ich stosować w budynkach nieocieplonych albo posiadających instalację c.o. z grzejnikami żeliwnymi (na wysoką temperaturę czynnika grzewczego).   W doborze pompy ciepła obowiązkowo będzie niezbędny audytor energetyczny jednakże zakres jego opracowania będzie podany dopiero w momencie publikacji regulaminu naboru. Do tego czasu prosimy by mieszkańcy wystrzegali się wykonywania czy zamawiania jakichkolwiek opracowań (audytów, doborów, dokumentacji etc) – dopiero wzór dokumentów opublikowany przez gminę w naborze będzie wiążący.  Dociera do nas wiele sygnałów o akwizytorach odwiedzających mieszkańców i proponujących zawieranie umów na dostawy czy montaż urządzeń z obietnicą dofinansowania. Nalegamy by Państwo nie podpisywali żadnych zobowiązań gdyż wszelkie umowy podpisane przed datą zawarcia umowy na dofinansowanie między mieszkańcem i gminą nie mogą podlegać refundacji kosztów.

Prosimy by Państwo realnie zweryfikowali możliwości montażu np. paneli fotowoltaicznych – czy połacie są wyeksponowane na południe, czy jest na nich wystarczająco dużo miejsca. Pomocne mogą być bezpłatne kalkulatory doboru instalacji dostępne w internecie.

Uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższej ankiety w celu zweryfikowania realnego zapotrzebowania na instalacje OZE na terenie Miasta i Gminy Włodowice.

UWAGA !!! Ankiety należy złożyć do tut. Urzędu najpóźniej do dnia 28 kwietnia 2023r. /UG/

Ankietę można pobrać STĄD.
Jedna odpowiedź do “W końcu gmina przymiera się do OZE dla mieszkańców!”

  1. ekoludek pisze:

    Lepiej późno niż wcale. W pierwszej kolejności powinny być brane pod uwagę gospodarstwa domowe, których źródła OC opierają się na energii elektrycznej (pompy ciepła)! Taka technologia to, również zysk dla otoczenia w postaci czystszego powietrza = lepszego zdrowia. Bo przy takich cenach prądu do daleko się nie pociągnie. A taniej już nie będzie. Przy okazji dziękuję redakcji za możliwość komentowania (może nie zawsze merytorycznie i kulturalnie), ale w dzisiejszych czasach, kiedy propaganda się leje strumieniami z państwowych mediów a często samorządowe robią to samo… tylko w niewielu miejscach można wyrazić swoje zdanie i pogląd.

    3
    4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *