zachmurzenie małe
22°
20°
środa
Uwaga Kierowcy! Ślisko na drogach!
15 grudnia 2021 r. | 12:08
0

Zimowa aura i pogarszające się warunki na drogach mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka mogą stwarzać duże utrudnienia na drodze. Tylko od północy na śląskich drogach doszło do 63 zdarzeń drogowych. Apelujemy do kierujących o rozsądek, zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Opady śniegu to trudny czas dla kierowców. Takie warunki wymagają od posiadaczy "czterech kółek" większego refleksu i wyobraźni. Tylko od północy na śląskich drogach doszło do 63 zdarzeń drogowych.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dzisiaj przed godziną 6.00 w Kłomnicach – powiecie częstochowskim. Droga krajowa numer 91 jest całkowicie zblokowana, ponieważ kierujący cysterną przewożący cement nie zachował należytej ostrożności i wywrócił pojazd. Utrudnienia na tym odcinku potrwają około 8 godzin. Policjanci z częstochowskiej drogówki wyznaczyli objazdy.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Dodatkowo pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych oraz aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią. /KPP w Zawierciu/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *