zachmurzenie małe
11°
wtorek
A man presents a house to people. Offer an affordable mortgage loan for home purchase. State guaranteed housing. Providing social real estate for people in need. Rent of apartments and houses.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?
25 sierpnia 2023 r. | 15:51
  Art. sponsorowany
0

Zakup nieruchomości to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Właśnie z uwagi na to, iż jest to tak duże przedsięwzięcie, warto się do niego odpowiednio się przygotować. Pierwszy krok stanowi ustalenie własnych potrzeb oraz określenie kryteriów. Najważniejsze z nich to powierzchnia domu, jego lokalizacja i wielkość działki. Ponadto należy pamiętać, że na właścicielu tego typu nieruchomości ciąży znacznie więcej obowiązków niż na osobie posiadającej mieszkanie w bloku. Dlatego tak ważne jest, aby decyzja o zakupie domu była dokładnie przemyślana.

Najpierw poznaj własne potrzeby, później zacznij szukać domu

Osoba planująca zakup domu w pierwszej kolejności powinna poznać własne oczekiwania. Powinna zastanowić się jakiego domu dokładne szuka, czy dom ma być wolnostojący czy może to być np. zabudowa bliźniacza? Czy chce kupić dom wymagający remontu czy raczej domu, do którego można niemal od razu się wprowadzić? Równie ważnym do ustalenia aspektem jest sama lokalizacja.

Szukając domu powinno się bowiem wiedzieć, czy dom ma się znajdować w mieście, na przedmieściach czy może na wsi. Wybierając lokalizację należy brać pod uwagę ważne dla kupującego czynniki, takie jak odległość od pracy, dostęp do komunikacji, bliskość szkół czy przedszkoli. Również na tym etapie należy ustalić swoje możliwości finansowe, tj. wysokość środków własnych i zdolność kredytową. Dopiero wtedy można rozpocząć poszukiwania najlepiej na lokalnym portalu takim jak https://wlodowice.nieruchomosci-online.pl/ .

Co warto sprawdzić przez zakupem domu?

Najważniejszy dokument, który należy dokładnie sprawdzić stanowi księga wieczysta nieruchomości. Można tam bowiem znaleźć informacje dotyczące m.in. właściciela, adresu nieruchomości oraz jej powierzchni i przeznaczenia, jak i hipotek na niej ciążących. Zawiera też dane o różnych innych obciążeniach nieruchomości, np. o służebności gruntowej i przesyle, czyli prawach firm przesyłowych. Aby móc przejrzeć zawartość księgi wieczystej, wystarczy poznać jej numer, który właściciel powinien udostępnić bez żadnego problemu. Obecnie coraz bardziej popularną formę sprawdzania ksiąg wieczystych stanowi przeglądanie elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych, który na bieżąco aktualizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bez wątpienia powinien zatem zajrzeć do niej każdy, kto zamierza kupić nieruchomość. Tylko poprzez weryfikację księgi można się upewnić, iż transakcja zakupu będzie bezpieczna. Kolejnym wartym przejrzenia dokumentem jest wypis z rejestru gruntów. Wypis dostarczy nam bowiem informacji o numerze ewidencyjnym działki, danych jej właściciela, rodzaju użytków czy klasie gruntów.

Dodatkowo dołączona jest zazwyczaj do niego mapa, a więc wyrys z ewidencji gruntów i budynków, wraz z granicami. Warto również poznać tzw. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego danej gminy, dzięki któremu można uzyskać informacje o tym, czy dom będzie można w przyszłości rozbudować i do jakiego poziomu oraz czy w okolicy planowana jest budowa np. supermarketu. Warto zasięgnąć informacji, czy w domu nie ma żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli tak, to koniecznie właściciel powinien uregulować tę kwestię przez sprzedażą i zmienić adres swojego przedsiębiorstwa. Dodatkowo warto upewnić się też, że na nieruchomości nie ciążą żadne zobowiązania finansowe związane z nieruchomością, np. zaległe raty podatku od nieruchomości.

Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu nieruchomości

Niezmiernie istotną sprawą przez zakupem nieruchomości jest sprawdzenie jej stanu. Istnieje bowiem ryzyko, iż cena nieruchomości jest zawyżona w stosunku do jakości domu. Warto więc zabrać ze sobą odpowiedniego specjalistę lub znajomego z doświadczeniem w branży budowlanej i z jego pomocą rzetelnie ocenić stan techniczny domu. Oglądając nieruchomość należy zwrócić uwagę przede wszystkim na więźbę dachową i pokrycie dachu, stan elewacji, murów i tynków oraz stan instalacji elektrycznej, cieplnej i wodno-kanalizacyjnej.

Ponadto warto przyjrzeć się też oknom, drzwiom, ścianom wewnętrznym i podłogom oraz całemu otoczeniu domu (ogród, ogrodzenie, droga dojazdowa). Warto zwrócić również uwagę na estetykę wykończenia oraz wyposażenie łazienek oraz kuchni. Rozmawiając z właścicielem domu warto zapytać go o koszty związane z utrzymaniem i użytkowaniem domu, w tym w szczególności o koszty ogrzewania czy wysokość podatków. Można także podpytać go o okolicę oraz sąsiadów.

Formalności przy zakupie domu

Po podjęciu decyzji o zakupie konkretnego domu przyjdzie czas na formalności związane z zawarciem transakcji. Co prawda większość formalności stoi po stronie osoby, która nieruchomość sprzedaje, ale warto być świadomym jakie dokumenty powinna nam ona dostarczyć.

Do zawarcia notarialnej umowy przeniesienia własności niezbędne będą dokumenty takie jak dokumenty potwierdzające tożsamość właściciela, podstawa nabycia nieruchomości (czyli potwierdzenie, że sprzedającym jest właścicielem), odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku osób zameldowanych w sprzedawanym domu, itp. Ponadto do podpisywanej u notariusza umowy warto załączyć protokół zdawczo-odbiorczy domu jednorodzinnego. Nie jest on wprawdzie obowiązkowy, niemniej może się okazać przydatny w przypadku jakichkolwiek roszczeń po dokonaniu transakcji.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *