zachmurzenie duże
czwartek
Jak to było z przejęciem ruin Pałacu i parku we Włodowicach?
28 grudnia 2020 r. | 11:50
2

Znamy już stanowisko gminy. Przejęcie od Skarbu Państwa ruin Pałacu i parku we Włodowicach było wielkim sukcesem, który przypisują sobie włodarze. A jak było naprawdę? Stanowisko w tej sprawie wydali Radni Rady Gminy Włodowice z klubu Szansa na Rozwój.

Stanowisko znajdziecie poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

21 grudnia 2020r. odbyło się oficjalne podpisanie aktu notarialnego przekazania ruin Pałacu na własność Gminy Włodowice.
- Sukces, jakim było przegłosowanie uchwały o przejęciu ruin Pałacu we Włodowicach został przypieczętowany.
- Jesteśmy dumni, że my Radni „Szansy na Rozwój” mieliśmy w tym swój zdecydowany udział.
- Droga do „odzyskania pałacu” była długa. Pierwsze kroki podjął poprzedni Wójt Krzysztof Szlachta w 2006r.
Jednak Radni kolejnych dwóch kadencji (2010r.-2014r. i 2014r.-2018r.) z Wójtem Adamem Szmukierem na czele odrzucili jednogłośnie uchwałę o przejęciu zabytku przez Gminę Włodowice.
- W 2015r. „Stowarzyszenie Dla Gminy Włodowice” złożyło wniosek o darowiznę do Ministra Skarbu. Stowarzyszenie mieszkańców Naszej Gminy samodzielnie chciało przyjąć darowiznę terenu z ruinami pałacu i podjąć próbę zabezpieczenia historycznego dziedzictwa za wszelką cenę, gdy poprzedni radni Rady Gminy odrzucili uchwałę.

- Wiosną 2020r. na wniosek Stowarzyszenia powstała Inicjatywa Obywatelska „Pałacowi Na Ratunek”. Pomimo pandemii, udało się zebrać listy poparcia z wystarczającą liczbą podpisów, po to, aby wniosek o przejęcie ruin przez Gminę Włodowice musiał być poddany pod głosowanie na sesji. To zadanie wypełniła znakomicie Pani Maria Wnuk - Sołtys Włodowic i jednocześnie pełnomocnik inicjatywy „Pałacowi na Ratunek”.
- Nie pomogła nagonka i anty-kampania głoszona przez Wójta Adama Szmukiera polegająca na publicznym głoszeniu, że „zamiarem radnych Szansy na Rozwój jest puszczenie gminy z torbami”, „że nie będzie środków na inne cele w Gminie Włodowice”, które to słowa mogli usłyszeć mieszkańcy „na własne uszy”, na zebraniach m.in.: w Morsku, czy w Zdowie. My radni „Szansy na Rozwój” nie daliśmy się jednak zastraszyć.
- Wójt naszej gminy nie poparł inicjatywy „Pałacowi na Ratunek”. Adam Szmukier publicznie odmówił złożenia podpisu na liście poparcia dla ratowania Pałacu. Podobnie obecny Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Ibek odmówił poparcia choć obydwoje byli członkami Stowarzyszenia od jego powstania, którego nadrzędnym celem zawsze było ratowanie pałacu.
- Tym razem jednak, pod społecznym naciskiem mieszkańców i kampanii informacyjnej pod postacią banerów, które do dziś wiszą i czekają na finał tej skutecznej akcji obywatelskiej, Rada Gminy przyjęła uchwałę o przejęciu ruin głosami „Szansy na Rozwój”. Pozostali radni „wstrzymali się”, a więc uchwała przeszła zwykłą większością głosów.

Panie Wójcie!
Nie ma znaczenia w tej sprawie fakt, że należało ponownie przegłosować uchwałę z powodu drobnej, ale koniecznej zmiany. Meritum sprawy zostało zachowane. To nie Pan to wymyślił. Pan był przeciwko. Pan jedynie dokonał poprawek w uchwale. Wszak to Wójt zatrudnia dwóch prawników w urzędzie - należało więc podpowiedzieć, doradzić, jeśli zauważył Pan taką potrzebę. Tym bardziej, że głosi Pan, że „przejęcie ruin Pałacu było odwiecznym Pana marzeniem, które obecnie właśnie się spełnia”, a inicjatywa Mieszkańców to nie inicjatyw zawodowców, to naród, którego wolę wypełniamy!
- Efekt, jaki dziś został osiągnięty to jest upór Zarządu Stowarzyszenia, który obserwowaliśmy przez te 5 lat. Dlatego na sesji 22 grudnia podziękowaliśmy kwiatami Pani Dorocie Wnuk jako Prezesowi Stowarzyszenia „Dla Gminy Włodowice” oraz Pani Marii Wnuk – Sołtysowi Włodowic, które to dzieło zapoczątkowały i doprowadziły do końca.
- Jesteśmy dumni, że właśnie w tej kadencji, kiedy to my, Radni „Szansy na Rozwój” sprawujemy swoje mandaty, mieliśmy zaszczyt zagłosować za przejęciem ruin Pałacu wraz z zabytkowym terenem parku na własność naszej Gminy. Mamy nadzieję, że wspólnie przeprowadzimy ten projekt, aby służył przyszłym pokoleniom jako symbol świetności w poprzednich wiekach miasta Włodowic.
2 odpowiedzi na “Jak to było z przejęciem ruin Pałacu i parku we Włodowicach?”

  1. Pensjonat w Wiśle pisze:

    Temu ujtowi to zrywkę sieczki i do Mrzygłodu
    niech tam studni pilnuje żeby ludzie koniom wody nie nabierali
    sieczka i łopatą w dupę

  2. Mieszkaniec Włodowic pisze:

    A co z tym pensjonatem w Wiśle ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *