pochmurnie
15°
13°
wtorek
fot. Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Dla ratowania życia
06 stycznia 2020 r. | 10:42
0

We wtorek 31 grudnia na budynku Starostwa Powiatowego w Zawierciu przy ul. Sienkiewicza 34 oraz w budynku Wydziału Komunikacji przy ul. Włodowskiej 21 zainstalowane zostały defibrylatory.

Urządzenia zakupiło Starostwo Powiatowe w Zawierciu przy wsparciu PZU Życie SA. Są to nowoczesne urządzenia – ZOLL AED Plus. Oba wyposażone są w elektrody dla dzieci i dla dorosłych.

Wcześniej 53 pracowników Starostwa przeszkolonych zostało w zakresie użycia defibrylatorów.

Dlaczego defibrylatory są takie ważne? Bo ratują życie.

W sytuacji gdy ktoś zasłabnie, nastąpi zatrzymanie akcji serca – liczą się sekundy. Czy zdarzenie ma miejsce na chodniku, czy w wyniku wypadku komunikacyjnego, czy nawet w domu – możemy pomóc.

Jedna osoba przeprowadza cały czas akcję reanimacyjną uciskając klatkę piersiową, druga w tym czasie udaje się po defibrylator. Pierwsza nie przerywa akcji ratunkowej, w tym czasie druga otwiera urządzenie i wystarczy, że robi wszystko zgodnie z zaleceniami głosowymi. To są cenne minuty, które dają szansę na uratowanie życia - pozwalają utrzymać akcję serca do czasu przyjazdu karetki. Bez przeprowadzenia tych działań – nie dajemy osobie z zatrzymaniem akcji serca żadnych szans.

Przypomnijmy, że już wkrótce w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego i projektu „BO życie jest w naszych rękach” na terenie powiatu zawierciańskiego zainstalowanych zostanie 13 defibrylatorów: na budynkach urzędów gmin w Irządzach, Kroczycach, Ogrodzieńcu i Włodowicach, zespołów szkół: w Pilicy, Porębie, Żarnowcu, Szczekocinach i Zawierciu (ZS Ekonomicznych, ZS im. gen. J. Bema i Zespołu Szkół Specjalnych), na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. /Starostwo Powiatowe w Zawierciu/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *