pochmurnie
15°
13°
wtorek
fot. Powiat Zawierciański
Analizowali stan bezpieczeństwa w powiecie
12 grudnia 2018 r. | 10:44
6

W Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyło się posiedzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

O stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu mówili przedstawiciele służb zespolonych, inspekcji i straży.

Bryg. Artur Łągiewka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu przedstawił działalność KP PSP w Zawierciu, zwracając przy tym uwagę, jak ważnym wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej  podczas działań ratowniczo-gaśniczych są jednostki OSP. Obecnie na terenie powiatu zawierciańskiego działa 100 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z których 27 realizuje działania ratownicze w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Mówił też o potrzebie doposażenia PSP w nowoczesny w sprzęt.

Kom. Paweł Sobota, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu zaprezentował analizę ładu i porządku publicznego na terenie powiatu. Jak wynika z policyjnych statystyk, zmniejszyła się liczba wypadków i kolizji drogowych - w ciągu 10 miesięcy mijającego roku policja odnotowała 83 wypadki drogowe i 992 kolizje. W analogicznym okresie 2017 r. doszło do 92 wypadków drogowych i 1010 kolizji.

- Niestety, pomimo podjętych działań profilaktycznych, duże zagrożenie w ruchu drogowym nadal stwarzają piesi przechodzący lub przebiegający przez jezdnie w miejscach do tego niewyznaczonych lub osoby idące poboczem drogi bez jakichkolwiek elementów odblaskowych – wynika z policyjnego raportu. Wzrosła natomiast liczba zgłoszeń – w 2018 r. to 14785, a w 2017 r. - 13 831. Wśród zgłaszanych przez mieszkańców powiatu zawierciańskiego interwencji przeważają interwencje domowe, których odnotowano 2500 (2283 w 2017r.).

Liczba przestępstw na terenie powiatu też uległa zwiększeniu z 1642 w 2017 r. do 1850 w 2018 r. Wzrosła jednak ich wykrywalność, obecnie kształtuje się ona na poziomie 86,5 proc. (w 2017 r. 81,6 proc.).

Ewelina Sergiel - Błaszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny mówiła m.in. o sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób zakaźnych. W roku 2018 odnotowano mniej, bo 1393 zgłoszenia (w tym 976 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę i choroby grypopodobne), podczas gdy w 2017 r. było ich 2207 (726 dotyczyło grypy i chorób grypopodobnych). Od stycznia do października 2018 r. podobnie jak w roku 2017 nie odnotowano zachorowań na odrę, ale należy być czujnym. Aktualnie z tym problemem zmagają się nasi zachodni sąsiedzi: w Berlinie odnotowano 1000 osób zarażonych. Należy pamiętać, że odra jest chorobą bardzo zakaźną – szacuje się, że 1 osoba zaraża 18 osób (podczas gry osoba chora na grypę – zaraża ok. 3 osób) – stąd tak ważne są szczepienia przeciwko tej chorobie.

Ireneusz Gewald, Powiatowy Lekarz Weterynarii mówił z kolei o problemie ASF (afrykański pomór świń) wśród dzików.  Na obecną chwilę problem w Polsce został opanowany. W powiecie nie odnotowano w 2018 r. żadnego przypadku tej choroby. Powiatowy Lekarz Weterynarii ocenił stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego w powiecie jako zadowalający.

Magdalena Sitek, zastępca dyrektora ds. Administracyjno-Organizacyjnych Szpitala Powiatowego w Zawierciu mówiła na temat działań podejmowanych przez szpital w okresie jesienno-zimowym. By zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, a przede wszystkim grypy, prowadzone są różnego rodzaju akcje informacyjne w mediach, na portalach społecznościowych itp. W Szpitalu pod hasłem „Mycie rąk nie boli” – promowana jest higiena rąk wśród pracowników, pacjentów i osób odwiedzających chorych – dozowniki z płynem do dezynfekcji dłoni są do dyspozycji przy wejściu do każdego oddziału szpitalnego, w holu głównym szpitala i przy izbie przyjęć.  Wprowadzono też ograniczenia w odwiedzinach chorych.

O przygotowaniu do okresu jesienno-zimowego na drogach zapewniał Henryk Goncerz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. Działania podejmowane przez Tauron Dystrybucja S.A. oddział w Będzinie omówił Maciej Budryk, prezes Zarządu. Z kolei Aneta Pałka, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zawierciu przypomiała o spoczywającym na właścicielach obiektów obowiązku usuwania nadmiaru śniegu i lodu z dachów, szczególnie na obiektach wielkopowierzchniowych, których w powiecie jest aż 155  - gdzie zabudowa przekracza 2000 m kw. i 42 obiekty o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw.

W posiedzeniu uczestniczyli prezydent, burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu zawierciańskiego. Samorząd Powiatu reprezentowali: Gabriel Dors, Starosta Zawierciański, Małgorzata Benc, Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego oraz Bogusław Piotrowski, Wicestarosta Zawierciański i Paweł Sokół, Członek Zarządu Powiatu.

Konferencję zorganizował Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Zawierciu. /Starostwo Powiatowe w Zawierciu/
6 odpowiedzi na “Analizowali stan bezpieczeństwa w powiecie”

 1. Prawdopodobnie Dariusz Szlęk" pisze:

  Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa.
  Jednym z piorytetów to chronić się przed kradzieżą.
  Mam pytanie do Wójta Szmukiera odnośnie kradzieży “ALTANY RZĘDKOWSKIEJ” z pobliża “Pola Namiotowego” w Rzędkowicach ?
  Z funduszy unijnych Wójt Szmukier pozyskał dwie altany a jedna z nich zniknęła ???
  Panie Wójcie odnalazłem panu “ALTANĘ RZĘDKOWSKĄ” i ta altana aktualnie stoi w Morsku na Ul.Krótkiej
  Jak pan szanowny Wójt Szmukier wytłumaczy taką dziwną migrację.
  Słabo Wójt Szmukier jest zaznajomiony z warunkami i przepisami korzystając z dofinansowań unijnych.

  12
  9
 2. Prawdopodobnie Dariusz Szlęk’ pisze:

  Panie Wójcie Adamie Szmukier dla pana byłaby lepsza kontrola NIK w Urzędzie Gminy Włodowice niż to co pan zadarł ze mnà a chodzi o pobicie moich pracowników przez pana Wójcie przed pana posesją w Rudnikach w części pasa drogowego drogi powiatowej.
  Dopuścił się pan czynu zabronionego i karanego jeśli chodzi o nietykalność cielesną drugiego człowieka.
  Strasznie się panu dziwuję panie Szmukier bo pan kiedyś był policjantem ?

  14
  8
 3. Prawdopodobnie Dariusz Szlęk’ pisze:

  Panie Wójcie Szmukier co pan teraz zrobi z tą skradzioną „ALTANĄ RZĘDKOWSKĄ” , która obecnie leżakuje w Morsku na ul. Krótkiej ???
  Odsyłam do lektury w grupie na FB —-GMINA WLODOWICE—-
  Czy zguba powinna Wójcie wrócić do pierwotnego właściciela ???
  Pan był kiedyś POLICJANTEM i nie tylko to mam nadzieję że wybierze pan właściwe rozwiązanie ???

  10
  2
 4. Łukasz Maciążek pisze:

  Tylko idiota sam sobie pisze komentarze.

  2
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *