bezchmurnie
12°
wtorek
987 – ten numer może komuś uratować życie!
06 listopada 2018 r. | 12:05
0

Ponad 350 interwencji w czasie minionej zimy zgłoszono poprzez numer 987 pracownikom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. – Ta liczba pokazuje, że infolinia jest potrzebna i ludzie z niej korzystają. Funkcjonuje w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do końca mrozów, czyli do końca marca. Obsługiwana jest przez służbę dyżurną całodobowo, przez wszystkie dni tygodnia – wyjaśnia Janusz Kulej, kierownik WCZK.

Na 987 można dzwonić z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Z bezpłatnego numeru może skorzystać każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Kto najczęściej korzystał zeszłej zimy z infolinii? - Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą. Odbieraliśmy także zgłoszenia od osób postronnych, które na przykład spotkały bezdomne osoby nocujące w klatkach schodowych, czy na przystankach autobusowych, a temperatury były niskie. Po takim zgłoszeniu zawiadamiamy straż miejską bądź policję, która podejmuje interwencję – tłumaczy kierownik Kulej.

Z numeru 987 korzystali także przez pracownicy szpitali lub pogotowia ratunkowego pytając o możliwość umieszczenia w ośrodku pomocowym osoby bezdomnej, której wcześniej udzielono pomocy medycznej. Zdarzało się także, iż dzwonili mieszkańcy dowiadując się o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej - w tym przypadku podawane są adresy placówek ośrodków pomocy społecznej. Co ciekawe, dzwonią także osoby, które chcą pomóc oferując np. ubrania, środki czystości, pościel. /ŚlUW/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *